روستاي عيسي آباد
بخش کلاترزان شهرستان سنندج 
روستاهاي استان کردستان
روستاي سرخه توت

روستاي حسين آباد

روستاي بوريدر

روستاي بوريدر

روستاي چشميدر

روستاي دل

وستاي دل

روستاي سرهويه

روستاي آريان

روستاي آريان

روستاي دلمرز

روستاي دلمرز

روستاي ژنين

روستاي ناو

روستاي ناو

روستاي نوين

روستاي ژيوار

روستاي پايگلان

روستاي دزلي

روستاي بوبکتان

روستاي ايران خواه

روستاي سرتکلتو

روستاي هبکي

روستاي ترجان

روستاي نيکي کند

روستاي ينگي کند

روستاي آل کبود

روستاي آل کبود

روستاي آل کبود

روستاي چپقلو

روستاي شيرين بلاغ

روستاي قجور

روستاي پيرتاج

روستاي توپ آغاج

روستاي دارغياث

روستاي نران

روستاي صلوات آباد

روستاي گلين

روستاي گلين

روستاي ميانه

روستاي نير

روستاي حلوان

روستاي عسکران

روستاي تازه آباد

روستاي آويهنگ

روستاي تنگي سر

روستاي هانيس

روستاي بوربان

روستاي تخته

روستاي سراب قاميش

روستاي سراب قاميش

روستاي نوره

روستاي نوره

روستاي مالوجه

روستاي مامال

روستاي سبدلو

روستاي تخت زنگي

روستاي بهرام آباد

روستاي گليه

روستاي گليه

روستاي کاني سانان

روستاي ونينه عليا

روستاي شاهيني

روستاي کوله ساره

روستاي کوله ساره

روستاي پالنگان

روستاي پالنگان

روستاي پالنگان

روستاي کاشتر

روستاي پشاباد

روستاي دولاب

روستاي دولاب

روستاي دولاب

روستاي دولاب

روستاي دولاب

روستاي الک

روستاي لون سادات

روستاي خامسان

روستاي خامسان

روستاي دژن

روستاي بلوچه

روستاي سرچي

روستاي سرچي

روستاي نير

روستاي کلاته

روستاي گرگر عليا

روستاي گرگر عليا

روستاي گرگر عليا

روستاي وندرني عليا

روستاي حاجي پمق

روستاي جوانمر آباد

روستاي جوانمر آباد

روستاي کروندان

روستاي قلعه روتله

روستاي مران عليا

روستاي مران عليا

روستاي گل تپه سفلي

روستاي قلعه جقه عليا

روستاي آرندان

روستاي آرندان

روستاي هشميز

روستاي نوين

روستاي نوين

روستاي قصريان

روستاي عسكران

روستاي شوي

روستاي بزلانه

روستاي چشميدر

روستاي چشميدر

روستاي اورامان تخت

روستاي احمد آباد سرا

لينک دوستان
چت باکس


سفره هفت سین مریوان

زریبار مریوان در ایام تعطیلات

 

[ سه شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ ] [ 23:41 ] [ ]

 

خداوندا، در این آخرین روزهای سال

دل مردمان این سرزمین را چنان در جویبار زلال رحمتت شستشو ده

که هر کجا تردیدی هست، ایمان

هر کجا زخمی هست، مرهم

هر کجا نومیدی هست، امید

و هر کجا نفرتی هست عشق جای آنرا فرا گیرد، آمین . . .

 

نوروز 1394 بر شما مبارک

 

روستای همیشه سرسبز عیسی آباد

[ پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ ] [ 17:40 ] [ ]

هشدار درباره مصرف بی رویه یک دارو در ایران

خبرگزاری تسنیم:نخستین عارضه‌ دگزامتازون پوکی استخوان است و فشار خون، چاقی، مشکلات بینایی از قبیل کاهش بینایی، آب مروارید، آب سیاه، خونریزی گوارشی، اختلالات بسیار شدید هورمونی از عوارض دگزامتازون هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،دگزامتازون یا آنطور که خودمـــانی تــــر«دگـزا» می‌شناسیمش، پای ثابت نسخه‌های پزشکان عمومی در فصل سرماخوردگی است. خود پزشک هم که بخواهد مراعات کند و از فهرست ثابت 2 عدد پنیسلین، یک دگزا و یک سری قرص «کولد استاپ» دست‌کم دگزامتازون را حذف کند، اصرار ما آن را به نسخه بر می‌گرداند تا زودتر خوب شویم. دگزامتازون در کنار انواع آنتی بیوتیک‌ها، داروی آشنای ما ایرانی‌هاست. اشکال این دارو شامل شربت، قرص، قطره، آمپول، پماد و محلول‌ها آنقدر در بین ما شایع است که حالا کارشناسان درباره آن هشدار داده‌اند.

هر چند هشدارها در این‌باره تا‌کنون کم نبوده اما آخرین و جدی‌ترین هشدار را معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه داد و گفت: نخستین عارضه‌ دگزامتازون پوکی استخوان است و فشار خون، چاقی، مشکلات بینایی از قبیل کاهش بینایی، آب مروارید، آب سیاه، خونریزی گوارشی، اختلالات بسیار شدید هورمونی از عوارض دگزامتازون هستند.

کامران دهقان ضمن توصیه به مردم جهت انجام دستورات پزشکان در به حداقل رساندن مصرف داروهای تزریقی افزود: دگزا‌متازون یا آنطور که بعضاً گفته می‌شود دگزا یکی از داروهایی است که در اشکال مختلف خود (شربت، قرص، قطره، آمپول و پماد و محلول‌ها) یکی از پرکاربردترین داروهاست. وی با اشاره به اینکه دگزامتازون از دسته کورتیکو استروئیدهاست، گفت: کورتیکواستروئیدها یا همان کورتون‌ها دارای اثرات گسترده‌ای در قسمت‌های مختلف بدن هستند که این اثرات گسترده همانطور که می‌توانند در درمان طیف زیادی از بیماری‌ها مفید باشند، می‌توانند عوارض جانبی زیادی هم به جا بگذارند. متأسفانه پزشکان و بیماران علاقه‌ خاصی به این دارو دارند، چون به سرعت التهاب، تب و عوارض کوفتگی عضلانی را از بین می‌برد، داروی بتامتازون، دگزامتازون، تریامسینولون، داروهای تزریقی کورتون‌دار است، این دارو مانند شمشیر دولبه عمل کرده و عوارض خطرناکی به سیستم ایمنی بدن وارد می‌سازد. کورتون هر چند علائم بیماری را کاهش می‌دهد اما بیماری را از بین نمی‌برد.

درمان سرماخوردگی با دگزامتازون

« من هر وقت سرما می‌خورم تا دگزا نزنم خوب نمی‌شوم» ‌‌ این نکته مشترک بسیاری از مشتری‌های ثابت این دارو است. اثر دگزامتازون در سرماخوردگی‌های رایج بیشتر علامتی است. یعنی باعث سرکوب واکنش‌های ایمنی می‌شود و در نتیجه علائم بیماری را می‌پوشاند. این قضیه در سرماخوردگی‌های ویروسی چندان اشکالی ایجاد نمی‌کند، اما در سرماخوردگی‌های همراه با عفونت باکتریایی (مثلا انواع تب دار یا همراه با گلودرد چرکی) با سرکوب ایمنی بدن، برای باکتری‌ها فرصتی را برای سازماندهی نیروها و تکثیر فراهم می‌کند و در نتیجه ممکن است چند روز بعد منجر به شعله ور شدن بیماری و حتی ایجاد عفونت‌های شدید تنفسی شود.

این البته همه داستان دگزامتازون نیست. دکتر دهقان نخستین عارضه‌ دگزامتازون را پوکی استخوان اعلام کرده و گفت: کورتون مانع رسوب کلسیم در استخوان‌ها می‌شود و فرایند استخوان‌سازی را کاهش می‌دهد. فشار خون، چاقی و مشکلات بینایی از قبیل کاهش بینایی، آب مروارید، آب سیاه، خونریزی گوارشی و اختلالات بسیار شدید هورمونی از دیگر عوارض دگزامتازون است.

این بماند که مصرف دگزامتازون برای افرادی که از دیابت و فشار‌خون رنج می‌برند یا زنان باردار می‌تواند با عوارض پیچیده‌تری همراه باشد. دسته دیگر مشتریان این آمپول اما دوپینگی‌ها و برخی بدنساز‌ها هستند. کورتون‌ها می‌توانند ضمن ایجاد نوعی حالت خوش آنی در فرد، باعث تغییرات آنی در میزان قند خون شوند و به‌صورت کوتاه‌مدت برخی توانایی‌های جسمانی را افزایش دهند‌به همین دلیل این دارو در فهرست ممنوعه دوپینگ قرار دارد.

منبع: سیمرغ

[ یکشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۷ ] [ 8:15 ] [ ]
آنتن دهی موبایل در روستای عیسی آباد

بالاخره آنتن دهی موبایل به امکانات روستای عیسی آباد اضافه شد. انشاء الله مردم روستا بتوانند به درستی از این نعمت استفاده کنند.

با تشکر و قدردانی از مسئولین مربوطه.

 

[ دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۱ ] [ 23:7 ] [ ]

کوچک شدن مغز با مصرف غذاهای پر پروتئین

محققان می گویند: مصرف غذاهای سرشار از پروتئین، کوچک شدن حجم مغز را درپی دارد.

 پژوهشگران آمریکایی و کانادایی در مطالعات خود دریافتند: مصرف رژیم غذایی سرشار از پروتئین ممکن است حجم مغز را کوچک کند که این موضوع معمولا با بیماری آلزایمر نیز مرتبط است. نتایج تحقیقات این گروه از محققان با خوراندن چند نوع رژیم غذایی از جمله غذاهای سرشار از پروتئین به موش های آزمایشگاهی، نشان داد، مغز موش هایی که غذاهای پر پروتئین و کربوهیدرات کم مصرف کرده اند، 5 درصد از سایر موش ها کوچکتر و رشد منطقه مغزی مربوط به حافظه آنها نیز کمتر از بقیه بوده است. محققان احتمال می دهند، خوردن غذاهای سرشار از پروتئین موجب تضعیف سلول های عصبی و نیز افزایش بیماری آلزایمر می شود.

[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۱۷ ] [ 12:24 ] [ ]

تنها مغز انسان در پیری کوچک می شود

مطالعات جدید حاکی از آن است که مغز شامپانزه‌ها که گفته می‌شود شباهت زیادی به انسان دارند، بر خلاف انسان با افزایش سن، کوچک‌تر نمی‌شود.

 این یافته‌ها حاکی است، انسان بیش از شامپانزه در برابر بیماری‌های مرتبط با افزایش سن آسیب‌پذیر است زیرا طول عمر بیشتری دارد. این پژوهشگران اعلام کردند طول عمر بیشتر انسان احتمالاً از آثار داشتن مغزی بزرگ‌تر بوده است. نتایج نشان می‌دهد رسیدن به سنین پیری حاصل روند تکاملی برای پاسخگویی به نیاز به بار آوردن بچه‌های باهوش‌تر است. با پیرترشدن انسان، مغز سبک‌تر می‌شود. با رسیدن به سن 80 سالگی، مغز انسان بطور متوسط 15 درصد از وزن اولیه‌اش را از دست می‌دهد. مغز افرادی که از بیماری‌هایی همچون آلزایمر رنج می‌برند حتی انقباض بیشتری دارد. این کاهش وزن به فرسایش ساختارهای ظریفی از نورون‌ها و اتصالات میان آنها مربوط است.به نظر می‌رسد که همزمان با این فرسایش، توانایی مغز در پردازش افکار و خاطرات و مخابره علائم به سایر بخش‌های بدن افت می‌کند. حققان می‌دانند که بخش‌های مشخصی از مغز وضع بدتری از بقیه پیدا می‌کنند؛ قشر مخ که در فرایند تفکر نقش مهمی‌دارد، بیش از مخچه که کار آن عمدتاً کنترل اعضای بدن است، منقبض می‌شود. دانشمندان هنوز بطور کامل علت این مسئله را که چرا مغز ما انسان‌ها این انقباض مستمر را تجربه می‌کند، درک نکرده‌اند. براساس نتایج این تحقیق به نظر نمی‌رسد مغز شامپانزه‌ها دچار همین کاهش وزن شود واین کاهش وزن برای مغز انسان‌ها پیش می‌آید. اکنون تیمی ‌از محققان علم اعصاب، انسان شناسان و محققان پستانداران عالی، تخصص و داده‌های خود را برای پاسخ به این سؤال یکجا جمع کرده است. آنها با مقایسه تصاویر ام.آر.آی از 80 انسان سالم در فاصله سنی 22 تا 88 سال با تصاویر همین تعداد شامپانزه که در محیط بسته بزرگ شده‌اند، دریافتند که مغز شامپانزه‌ها با افزایش سن منقبض نمی‌شود.«چت شروود» انسان شناس از دانشگاه جورج واشنگتن که این مطالعه تحت سرپرستی او انجام شده بر این تصور است که انسان‌ها بیشتر زندگی می‌کنند تا «بهای» فرزندانی با مغز بزرگتر را بپردازند. انسان‌ها نسبت به سایر میمون‌های بزرگ زندگی طولانی‌تری دارند. بخش اعظم این زندگی طولانی مربوط به بعد از دوران یائسگی است، درحالی که شامپانزه‌ها تا پایان عمر توانایی باروری دارند.اندازه مغز انسان سه برابر مغز شامپانزه است.

منبع: مرکز اطلاعات فنی ایران

 

[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۱۷ ] [ 12:22 ] [ ]

  تاثیر شکلات داغ برجوان سازی سلولهای مغز

به گفته دانشمندان انگلیسی مصرف مرتب شکلات داغ سلولهای مغز را جوان می کند.

 به نوشته روزنامه اینترنتی روسی نووایا گازیه تا پژوهشگران طی تحقیقاتی با شرکت دهها هزار فرد مسن متوجه این مساله شده اند.

به گفته آنها در شکلات داغ مقادیر زیادی مواد مفید از جمله پلی فنل، آنتی اکسیدان و فلاوونوئید وجود داردکه همانها مکانیزمهای احیای سلولهای مغز را فعال می سازند.

به عقیده متخصصان فلاوونوئیدها همچنین مانع مرگ سلولهای مغز می شود.

[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۱۷ ] [ 12:20 ] [ ]

کشف رابط شیمیایی دیابت و افسردگی

محققان علوم پزشکی اعلام کردند پدیده التهاب احتمالا حلقه گم شده ارتباط بین دیابت و افسردگی است و می توان با بررسی التهاب این ارتباط را توضیح داد.

دانشمندان می گویند کسانی که همزمان به افسردگی و دیابت مبتلا هستند ، بیشتر از دیگر افراد ، در نمونه خونشان ، نشانگرهای التهابی را دارند و حتی کسانی که یکی از این دو بیماری را دارند ، کمتر از افراد یاد شده ، نشانگرهای التهابی در خون دارند.دانشمندان پیشتر می دانستند که افراد مبتلا به دیابت ، بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.اکنون با این کشف می توان از روش کنترل التهاب ، به درمان دو بیماری دست یافت.بیماری قند یا دیابت نوعی اختلال در سوخت و ساز است که با علل مختلف ظاهر می شود و با درجات مختلف از کمبود انسولین ، یا عدم پاسخ به انسولین همراه است. طبق این تعریف نقش مهم انسولین و تغییرات مهمی که به دنبال کمبود آن در سوخت و ساز ایجاد می شود بهتر مشخص می شود. این نوع دیابت تقریبا هشتاد و پنج تا نود درصد کل بیماران دیابتی را تشکیل می دهد. در این نوع دیابت، زمینه ارثی دخالت دارد و در مقایسه با دیابت وابسته به انسولین بیشتر به صورت فامیلی مشاهده می شود. در فردی که دارای زمینه ارثی بیماری است، عوامل محیطی می توانند موجب بروز علائم بیماری شوند. در کشورهای غربی ابتلا به دیابت به میزان شصت تا نود درصد مربوط به عامل دریافت کالری اضافی، چاقی و در نتیجه مقاومت نسبی به انسولین است. دیابت نوع دوم ، اغلب در بین افراد میانسال دیده می شود. در دیابت نوع دوم ، کمبود انسولین به طور نسبی وجود دارد ولی مقاومت به انسولین می تواند در پیدایش بیماری اهمیت بیشتری داشته باشد. در این بیماران پاسخ انسولین به گلوکز ممکن است طبیعی یا بیش از طبیعی باشد. محققان بر این باورند که علت افزایش شمار مبتلایان به افسردگی ، زندگی شهر نشینی و مواردی همچون افزایش استرس روزانه افراد در اجتماع و کاهش میزان اشتغال می باشد.

منبع: مرکز اطلاعات فنی ایران

[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۱۷ ] [ 12:16 ] [ ]
نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس:

احداث تونل‌های مسیر گاران مریوان در آینده‌ای نزدیک به پایان می‌رسد

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: احداث تونل‌های گزه‌دره در مسیر تیژتیژ به گاران مریوان در ماه‌های آینده به اتمام می‌رسد.

امید کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مریوان با اشاره به وضعیت راه‌های ارتباطی شهرستان مریوان اظهار کرد: برطرف نمودن موانع و مشکلات و سرعت بخشیدن به اتمام احداث مسیرهای تیژتیژ به گاران، تونل‌های گزه‌دره، 17 کیلومتر واریانت شویشه و روکش آسفالت مریوان به سمت سقز در حال انجام است.

کریمیان گفت: روکش آسفالت و بهبود راه‌های مواصلاتی مریوان به منظور ایمن‌سازی و کاهش بارترافیکی برخی از جاده‌های این شهرستان با همت مسئولان این شهرستان در حال انجام است.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت پروژه‌های عمرانی این شهرستان عنوان کرد: مسئولان، متولیان امر در انجام فعالیت‌های عمرانی و نیروهای اجرایی پروژه تیژ تیژ گاران مشغول به فعالیت هستند و امید است که در اسرع وقت این پروژه مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی گفت: تونل‌های گزه دره که در قسمتی از راه‌های تیژتیژ به گاران قرار دارد نیز در دست احداث است و مجری مشغول به لا‌ینینگ است که این پروژه‌ها در چند ماه آینده به بهره برداری می‌رسند و همچنین 17 کیلومتر از واریانت مسیر توار به شویشه که در مسیر جاده مریوان سنندج قرار گرفته است نیز در چند ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

کریمیان افزود: امسال و با توجه به تخصیص اعتبارات ماده 180، اعتبارات تملک دارایی و اعتبارات سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری در شهرستان‌های مریوان و سروآباد جهش توسعه‌ای مناسبی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به پروژه تونل 20 کیلومتری روستای باخان مریوان گفت: اجرای پروژه تونل باخان مریوان از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است و بر اساس پیش بینی پیمانکار آن، این طرح تا 20 ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

منبع: خبرگزاری فارس

[ چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۰۵ ] [ 17:37 ] [ ]
 معاون امداد و نجات هلال احمر کردستان اعلام کرد
نصب دوربین‌های امداد و نجات در محورهای جاده‌ای کردستان

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کردستان از نصب دوربین‌های امدادی در محورهای استان خبر داد.

به گزارش خبر گزاری فارس از سنندج، مهدی خوش‌قدم پیش از ظهر امروز در جلسه آمایش پایگاه‌های امداد و نجات هلال احمر در سنندج اظهار داشت: در بحث برف و کولاک زمستان و اسکان مسافرین گرفتار در کردستان و تعداد امدادرسانی به مصدومین امسال سه پایگاه اضافه شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع در سطح استان 11 پایگاه امداد و نجات وجود دارد گفت: 9 پایگاه آن به صورت ثابت در جاده‌ها و 3 پایگاه آن در نقاط مرزی قرار دارد.

خوش‌قدم اضافه کرد: پایگاه شویشه در جاده مریوان ـ سنندج به صورت موقت و کانکسی به صورت اداری در حال فعالیت است و جزو پایگاه‌هایی است که از سال گذشته شروع به فعالیت کرده است و پایگاه امدادی حسین‌آباد در محور دیواندره ـ سنندج به صورت موقت فعالیت دارد.

این مسئول در ادامه به 9 پایگاه دارای سازه و تازه‌ساخت اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییراتی که قرار است در جاده سنندج ـ مریوان ایجاد شود، به محض مشخص شدن وضعیت آن، زمین برای احداث ساختمان پایگاه در این مسیر خریداری می‌شود.

وی تصریح کرد: عدم وجود پایگاه امداد و نجات در محور مریوان به سنندج، خلاءهای بسیار مهمی در این مسیر را موجب شده است.

خوش‌قدم همچنین گفت: از آنجایی که طول مسیر مریوان به سنندج 140 کیلومتر است و ماشین‌های سنگین زیادی از کشور عراق و داخل در این مسیر تردد می‌کنند، لذا می‌طلبد برای کاهش خطرات دو پایگاه امداد و نجات در این مسیر ایجاد شود.

وی به تعداد پایگاه اورژانس برون‌شهری با 21 پایگاه اشاره کرد و همچنین از نصب دوربین‌های جاده‌ای هلال احمر که مشرف به این پایگاه‌ها هستند خبر داد و گفت: در مجموع 18 دوربین نصب شده و 15 دوربین در حال رصد در جاده‌ها فعال هستند.

خوش‌قدم گفت: محورهایی که امکان دسترسی هلال احمر با استفاده از این دوربین‌ها را بیشتر می‌کند، گردنه مروارید در مسیر سنندج ـ کامیاران و گنجی در محور قروه ـ دهگلان و نجف‌آباد بیجار است.

وی همچنین گفت: شماره تلفن 112 پایگاه امداد و نجات در خصوص هر نوع اطلاعات جاده‌ای تا امدادرسانی در اختیار شهروندان است که می‌توانند با این شماره تماس بگیرند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر کردستان در پایان گفت: امسال در کل 280 مورد خدمات امدادرسانی در قالب رسیدگی به وضعیت 751 مصدوم، 987 آسیب‌دیده، 123 مصدوم سرپایی و 211 مصدوم انتقالی انجام شده است.

[ چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۰۵ ] [ 17:34 ] [ ]

عامل اصلی افزایش روز به روز سرطان در دنیا کشف شد

خبرگزاری تسنیم: نزدیک به نیم میلیون مورد جدید سرطان در هر سال را می توان به شاخص توده بدن بالا دانست.

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،با توجه به تجزیه و تحلیل جدید انجام شده توسط محققان از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان و در لانست انکولوژی تجزیه و تحلیل جدید نشان می دهد که 3.6 درصد از بار سرطان جهانی کل با BMI بالا مرتبط است. 

شاخص توده بدن بالا (BMI) یک عامل خطر برای سرطان موثر بر مری، روده بزرگ، روده راست، کلیه ها، لوزالمعده، کیسه صفرا، سینه، و آندومتر است.

 تجزیه و تحلیل جدید داده ها در 2012 نشان می دهد که 3.6٪ از بار سرطان جهانی کل با BMI بالا مرتبط است و افزایش سرطان در دنیا به چاقی مرتبط است.

اروپا دارای یک بار سرطان بزرگ مرتبط با اضافه وزن و چاقی است و آمار آن روز به روز در حال افزایش است.

 نتایج مطالعات نشان می دهند چاقی و اضافه وزن غاز گسترش بیماری های زیادی به ویژه سرطان است که می تواند به نوبه ای پایان زندگی برای افراد باشد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

[ چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۰۵ ] [ 17:20 ] [ ]

4 اشتباهی که روزتان را خراب می کند

اغلب افراد پس از بیدار شدن از خواب ناخواسته اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که تمام روز آنها را خراب می‌کنند.

این اشتباهات موجب می‌شوند که حال فرد در طول روز تحت تاثیر قرار گرفته و معمولا این افراد روز خوبی را سپری نمی‌کنند. به گزارش سایت «تودی» با آگاهی از این اشتباهات و در نتیجه جبران آنها می‌توانید روز خوبی را برای خودتان رقم بزنید:

1. خودداری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
وقتی از خواب بیدار می‌شوید و در معرض نور آفتاب قرار نمی‌گیرید یک روز کسل‌کننده را پیش رو خواهید داشت. یک بررسی انجام شده در دانشگاه فینبورگ آمریکا نشان داد که در واقع از دست دادن نور خورشید در هنگام صبح شاخص‌ توده بدنی را بالا می‌برد. در واقع افرادی که بعد از ظهر در مقابل تابش نور خورشید قرار می‌گیرند شاخص توده بدنی آنها نسبت به کسانی که صبح در معرض این نور قرار می‌گیرند افزایش می‌یابد و در نتیجه بیشتر با چاقی و عوارض ناشی از آن دست به گریبان هستند. در واقع قرار گرفتن 20 تا 30 دقیقه در معرض نور خورشید در هنگام صبح به افزایش سطح انرژی و تنظیم فعالیت بدن، افزایش اشتها و نیز تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می‌کند.

2. ننوشیدن آب
اگر در هنگام صبح آب ننوشید در باقی روز با کمبود اکسیژن در بدن روبرو خواهید بود و کمبود اکسیژن شما را در حالت بدی قرار داده و شما احساس خستگی مفرط می‌کنید. در واقع نوشیدن مایعات در هنگام صبح نه تنها شما را شادتر و پرانرژی تر می‌کند بلکه سرعت و توانایی شما را در کار افزایش می‌دهد.

3. شروع کردن صبح با معده خالی
بر اساس تحقیقات اخیر در انگلیس، در صورتی که فرد بدون خوردن صبحانه روز خود را آغاز کند در تمام آن روز تندخو و عصبی خواهد بود. در واقع یافته‌های این تحقیق نشان داد کسانی که صبحانه می‌خورند کارهای روزانه خود را با انگیزه و حس و حال بهتری انجام می‌دادند. همچنین خوردن وعده‌های سالم غذایی در هنگام صبح انرژی لازم را برای عملکرد بهتر در تمام روز به مغز شما می‌دهد. بنابراین توصیه می‌شود که برای صبحانه از ترکیبی از مواد حاوی پروتئین و کربوهیدرات استفاده کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس، کسانی که در هر سه وعده غذایی 30 گرم پروتئین را به بدنشان می‌رسانند، جذب پروتئین در عضلات آنها 25 درصد بیشتر از کسانی است که تنها در وعده شام پروتئین می‌خورند در حالی که این ماده غذایی برای حفظ سلامت بدن ضروری است.

4. رفت و آمدهای روزانه
مسیر خانه تا محل کار عامل مهمی در پر انرژی بودن یک روز کاری است. قرار گرفتن در ترافیک‌های طولانی نه تنها موجب عصبی شدن فرد در آن روز می‌شود بلکه تاثیرات سوء بلندمدتی نیز دارد. برای این ترددهای ضروری روزانه روش مناسبی را انتخاب کنید. برای مثال سعی کنید تا حد امکان با ماشین شخصی از خانه خارج نشوید تا به ناچار در ترافیک های طولانی نمانید و بتوانید برخی از مسیرهای بین راه تا رسیدن به محل کار خود را پیاده روی کنید.

[ چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۰۵ ] [ 17:13 ] [ ]

کودک نابینایی که نابغه موسیقی شد

«برانکو دوراسکی» از بدو تولد نابینا بوده و تا به حال هیچ استاد موسیقی نداشته است اما اکنون به یکی از موسیقیدان های کوچک دنیا تبدیل شده است. او تنها به قطعات موسیقی گوش می دهد و سپس آن ها را می نوازد بدون آنکه جای کلیدها را بلد باشد.

به تازگی یک کودک سه ساله تبدیل به نابغه موسیقی شده است و بسیاری از موسیقی دان های دنیا او را کودکی با استعداد فراوان می دانند اما نکته مهم در مورد این کودک نابینا بودن اوست.

این کودک نابینا در اسلواکی زندگی می کند و فیلم های پیانو نوازی او بیشتر فضای نت را فرا گرفته است. او این روزها می تواند قطعه هایی از چایکوفسکی و وگنر را به راحتی بنوازد و همه آن ها را تنها از روی گوش دادن آموخته است.

«برانکو دوراسکی» از بدو تولد نابینا بوده و تا به حال هیچ استاد موسیقی نداشته است اما اکنون به یکی از موسیقیدان های کوچک دنیا تبدیل شده است. او تنها به قطعات موسیقی گوش می دهد و سپس آن ها را می نوازد بدون آنکه جای کلیدها را بلد باشد.

والدین این کودک می گویند:« او از کودکی علاقه خاصی به وسایل موسیقی داشت. ما ابتدا به خاطر نابینا بودن او بسیار غصه می خوردیم اما حالا به او افتخار میکنیم و همه وسایل مورد نیاز پیشرفتش را فراهم خواهیم کرد. »

[ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۰۴ ] [ 23:40 ] [ ]

  تنها مغز انسان در پیری کوچک می شود

مطالعات جدید حاکی از آن است که مغز شامپانزه‌ها که گفته می‌شود شباهت زیادی به انسان دارند، بر خلاف انسان با افزایش سن، کوچک‌تر نمی‌شود.

 این یافته‌ها حاکی است، انسان بیش از شامپانزه در برابر بیماری‌های مرتبط با افزایش سن آسیب‌پذیر است زیرا طول عمر بیشتری دارد. این پژوهشگران اعلام کردند طول عمر بیشتر انسان احتمالاً از آثار داشتن مغزی بزرگ‌تر بوده است. نتایج نشان می‌دهد رسیدن به سنین پیری حاصل روند تکاملی برای پاسخگویی به نیاز به بار آوردن بچه‌های باهوش‌تر است. با پیرترشدن انسان، مغز سبک‌تر می‌شود. با رسیدن به سن 80 سالگی، مغز انسان بطور متوسط 15 درصد از وزن اولیه‌اش را از دست می‌دهد. مغز افرادی که از بیماری‌هایی همچون آلزایمر رنج می‌برند حتی انقباض بیشتری دارد. این کاهش وزن به فرسایش ساختارهای ظریفی از نورون‌ها و اتصالات میان آنها مربوط است.به نظر می‌رسد که همزمان با این فرسایش، توانایی مغز در پردازش افکار و خاطرات و مخابره علائم به سایر بخش‌های بدن افت می‌کند. حققان می‌دانند که بخش‌های مشخصی از مغز وضع بدتری از بقیه پیدا می‌کنند؛ قشر مخ که در فرایند تفکر نقش مهمی‌دارد، بیش از مخچه که کار آن عمدتاً کنترل اعضای بدن است، منقبض می‌شود. دانشمندان هنوز بطور کامل علت این مسئله را که چرا مغز ما انسان‌ها این انقباض مستمر را تجربه می‌کند، درک نکرده‌اند. براساس نتایج این تحقیق به نظر نمی‌رسد مغز شامپانزه‌ها دچار همین کاهش وزن شود واین کاهش وزن برای مغز انسان‌ها پیش می‌آید. اکنون تیمی ‌از محققان علم اعصاب، انسان شناسان و محققان پستانداران عالی، تخصص و داده‌های خود را برای پاسخ به این سؤال یکجا جمع کرده است. آنها با مقایسه تصاویر ام.آر.آی از 80 انسان سالم در فاصله سنی 22 تا 88 سال با تصاویر همین تعداد شامپانزه که در محیط بسته بزرگ شده‌اند، دریافتند که مغز شامپانزه‌ها با افزایش سن منقبض نمی‌شود.«چت شروود» انسان شناس از دانشگاه جورج واشنگتن که این مطالعه تحت سرپرستی او انجام شده بر این تصور است که انسان‌ها بیشتر زندگی می‌کنند تا «بهای» فرزندانی با مغز بزرگتر را بپردازند. انسان‌ها نسبت به سایر میمون‌های بزرگ زندگی طولانی‌تری دارند. بخش اعظم این زندگی طولانی مربوط به بعد از دوران یائسگی است، درحالی که شامپانزه‌ها تا پایان عمر توانایی باروری دارند.اندازه مغز انسان سه برابر مغز شامپانزه است.

منبع: مرکز اطلاعات فنی ایران

[ شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۰۱ ] [ 20:11 ] [ ]

کشف رابط شیمیایی دیابت و افسردگی

محققان علوم پزشکی اعلام کردند پدیده التهاب احتمالا حلقه گم شده ارتباط بین دیابت و افسردگی است و می توان با بررسی التهاب این ارتباط را توضیح داد.

دانشمندان می گویند کسانی که همزمان به افسردگی و دیابت مبتلا هستند ، بیشتر از دیگر افراد ، در نمونه خونشان ، نشانگرهای التهابی را دارند و حتی کسانی که یکی از این دو بیماری را دارند ، کمتر از افراد یاد شده ، نشانگرهای التهابی در خون دارند.دانشمندان پیشتر می دانستند که افراد مبتلا به دیابت ، بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.اکنون با این کشف می توان از روش کنترل التهاب ، به درمان دو بیماری دست یافت.بیماری قند یا دیابت نوعی اختلال در سوخت و ساز است که با علل مختلف ظاهر می شود و با درجات مختلف از کمبود انسولین ، یا عدم پاسخ به انسولین همراه است. طبق این تعریف نقش مهم انسولین و تغییرات مهمی که به دنبال کمبود آن در سوخت و ساز ایجاد می شود بهتر مشخص می شود. این نوع دیابت تقریبا هشتاد و پنج تا نود درصد کل بیماران دیابتی را تشکیل می دهد. در این نوع دیابت، زمینه ارثی دخالت دارد و در مقایسه با دیابت وابسته به انسولین بیشتر به صورت فامیلی مشاهده می شود. در فردی که دارای زمینه ارثی بیماری است، عوامل محیطی می توانند موجب بروز علائم بیماری شوند. در کشورهای غربی ابتلا به دیابت به میزان شصت تا نود درصد مربوط به عامل دریافت کالری اضافی، چاقی و در نتیجه مقاومت نسبی به انسولین است. دیابت نوع دوم ، اغلب در بین افراد میانسال دیده می شود. در دیابت نوع دوم ، کمبود انسولین به طور نسبی وجود دارد ولی مقاومت به انسولین می تواند در پیدایش بیماری اهمیت بیشتری داشته باشد. در این بیماران پاسخ انسولین به گلوکز ممکن است طبیعی یا بیش از طبیعی باشد. محققان بر این باورند که علت افزایش شمار مبتلایان به افسردگی ، زندگی شهر نشینی و مواردی همچون افزایش استرس روزانه افراد در اجتماع و کاهش میزان اشتغال می باشد.

منبع: مرکز اطلاعات فنی ایران

[ شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۰۱ ] [ 20:8 ] [ ]

انواع سردرد, دلایل و درمان بعضی از سردرد ها

سردرد (cephalalgia یا Headache) بمعنی درد و ناراحتی در سر، جمجمه و یا گردن می باشد. سردرد ممکن است در یک طرف و یا هر دو طرف سر رخ دهد. بعضی اوقات سردرد فقط در یک ناحیه باقی مانده و بعضی اوقات از یک نقطه سر به نقطه دیگر حرکت می کند. سردرد می تواند بشکل های مختلف مثلا دردی شدید یا احساس ضربان در سر و یا دردی مبهم و گنگ رخ دهد. سردرد ممکن است ناگهانی رخ داده و یا کم کم ظاهر شود، درد آن ممکن است کم تر از یک ساعت از بین رفته و یا برای چندین روز باقی بماند.

خوشبختانه، اغلب سردرد ها نشانه یک بیماری جدی نبوده و افراد با تغییراتی در سبک زندگی، استفاده از تکنیک های آرامش بخش و بعضی اوقات مصرف دارو می توانند بر مشکل خود غلبه نمایند.

انواع سردرد

آکادمی نورولوژی آمریکا سردرد ها را به چهار نوع اصلی تقسیم می کند، این چهار نوع عبارتند از:

    سردرد عروقی (Vascular headaches) - دلیل این نوع سردرد ها احتقان و ورم رگ ها می باشد(افزایش جریان خون). معمول ترین این نوع سردرد ها میگرن بوده. افراد مبتلا به میگرن از دردی شدید در یک و یا دو طرف مغر خود، اختلال بینایی و ناراحتی معده رنج می برند. سایر علایم سردرد های عروقی شامل سردرد خوشه ای (cluster headaches) و سردرد سمی می باشد.

    سردرد انقباض عضلانی (سردرد تنشی یا tension headaches) - این نوع سردرد بدلیل سفت شدن و درگیری ماهیچه های صورت و گردن رخ داده و دلیل 90 درصد انواع سردرد ها می باشد.

    سردرد کششی (Traction headaches) - این نوع سردرد ها معمولا ناشی از کشیدن نواحی حساس به درد سر رخ می دهد.

    سردرد التهابی (Inflammatory headaches) - این نوع سردرد ها نشانه سایر اختلالات بوده همچون عفونت سینوسی، مننژیت و یا سکته مغزی رخ می دهد.

دلایل و علایم انواع به سردرد

همانطور که قبلا گفتیم شایع ترین انواع سردرد، سردرد های تنشی (tension headaches) بوده که در اثر خشکی و سفت شدن ماهیچه ها در شانه، گردن، جمجمه و فک رخ می دهد.

    سردرد های تنشی، ممکن است با استرس، افسردگی، اضطراب، آسیب دیدن سر و یا حالتی که سر را نگه می دارید، در ارتباط باشند.

    سردرد های تنشی معمولا در هر دو طرف سر رخ داده، اغلب از پشت سر شروع شده و رو به جلو کشیده می شوند. درد ممکن است مبهم و یا فشارآور باشد. ممکن است در ناحیه شانه، گردن یا فک نیز احساس خشکی و درد نمایید.

سردرد های میگرنی، سردرد های شدیدی هستند که معمولا بهمراه سایر مشکلات همچون تغییر در بینایی و حالت تهوع رخ می دهند.

    درد سردرد های میگرنی می تواند ضربان دار، کوبنده و تپنده باشد. این نوع سردرد معمولا در یک طرف سر شروع شده و بعضی اوقات ممکن است در به طرف دیگر سر هم سرایت نماید.

    زمان ابتلا به این سردرد شما ممکن است هاله ی نور(aura) ببینید و درد شما ممکن است با حرکت کردن بدتر شود.

    محرک های مختلف همچون بعضی خوراکی ها از جمله شکلات، الکل، بعضی از انواع پنیر و یا خوراکی های حاوی منو سدیم گلوتامات می توانند عامل شروع این سردرد شوند.

سردرد های بزگشت کننده نوعی دیگر از سردرد هستند که معمولا بدلیل مصرف بیش از حد مسکن رخ می دهند. افرادیکه 3 روز هفته و بطورمنظم از قرص های مسکن استفاده می کنند، ممکن است دچار این نوع سردرد شوند.

سردرد های خوشه ای (Cluster headaches) نوع دیگری از سردرد بوده، که به شکل سردردی شدید و دردناک خود را نشان می دهند و معمولا چندبار در روز در چندین ماه متوالی رخ داده و بعد از پین می روند.

سردرد های سینوسی (Sinus headaches) بدلیل ورم حفرهای سینوسی باعث درد در جلوی سر و صورت می شود. درد این نوع سردرد وقتی خم می شوید و یا اول صبح که از خواب بیدار می شوید، در بیشتری حد خود می باشد.

در صورتیکه شما سرماخورده باشید، تب داشته باشید و یا دچار سندرم پیش از قاعدگی باشید، ممکن است دچار سردر شوید.

به ندرت، یک سردرد ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی تر، مانند عفونت مغزی (همچون مننژیت و یا آبسه)، تومور مغزی، فشارخون شدیدا بالا و … باشد.

درمان سردرد

راههایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید به بهبود سردرد خود کمک نمایید. برای درمان خانگی و طبیعی سردرد میگرنی می توانید با:

    نوشیدن آب برای جلوگیری از خشک شدن بدن

    استراحت در اتاقی آرام و تاریک

    گذاشتن پارچه ای خنک برروی سر

    استفاده از روش های آرام بخشی که بلدید

به بهبود سردرد میگرنی خود کمک نمایید. همچنین برای درمان سردرد تنشی که شایع ترین علات سردرد هاست، می توانید:

    می توانید از داروهای مسکن مانند آسپرین، بروفن و یا استامینوفن و یا از داروهای ترکیبی همچون استامینوفن کدئین با مشورت پزشک استفاده نمایید.

    طب سوزنی نیز یکی دیگر از درمان هایی بوده که برای سردرد تنشی موثر می باشد.

    دوش آب گرم یا سرد نیز به افراد در کاهش این نوع سردرد و بهبود آن کمک می کند. انتخاب استفاده از آب سرد یا گرم بسته به بدن شما متفاوت است.

    تغییرات ساده در سبک زندگی می تواند به بهبود این نوع سردرد کمک نماید. خواب کافی، ورزش و کشیدن و تمرین دادن عضلات گردن و پشت در این نوع سردرد موثر می باشد.

    رژیم غذایی مناسب و سالم که حاوی طیف وسیعی از سبزیجات، میوه، مواد معدنی و فیبر است نیز به شما کمک می نماید.

    اگر سردرد تنشی شما مزمن است، امکان دلیل آن افسردگی باشد، با درمان افسردگی می توانید این سردرد را نیز بهبود بخشید.

پیشگیری از سردرد تنشی

با رعایت موارد زیر می شود خطر ابتلا به سردرد تنشی را کاهش داد. این موارد شامل:

    خواب کافی، الته نه خیلی زیاد

    سیگار نکشیدن و ترک سیگار

    ورزش منظم

    رژیم غذایی مناسب

    زیاد نوشیدن آب

    عدم مصرف الکل و محدودکردن مصرف کافئین و شکر

منبع: سایت پزشکی راستینه

[ پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۳ ] [ 20:24 ] [ ]
سوره طلاق آیه 2 و 3

ذَٰلِكُمْ يُوعَظُ بِهِ مَن كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّـهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ‌ ۚ وَمَن يَتَّقِ اللَّـهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَ‌جًا ﴿٢ وَيَرْ‌زُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ ۚ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ۚ إِنَّ اللَّـهَ بَالِغُ أَمْرِ‌هِ ۚ قَدْ جَعَلَ اللَّـهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرً‌ا


سوره طلاق آیه 4

وَمَن يَتَّقِ اللَّـهَ يَجْعَل لَّهُ مِنْ أَمْرِ‌هِ يُسْرً‌ا


سوره طلاق آیه 5

وَمَن يَتَّقِ اللَّـهَ يُكَفِّرْ‌ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُعْظِمْ لَهُ أَجْرً‌ا

[ چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۷ ] [ 11:49 ] [ ]

صداقت، پیش‌نیاز صمیمیت!

می‌گویند دختری جوان برای استراحت به پارک کودکان رفته بود. آنجا مادری را دید که کودک نوپایی داشت و روی زمین بازی این طرف و آن طرف می‌دوید. دختر جوان از کودک و همچنین از تمیزی و زیبایی او خوشش آمد. دستانش را به سمت کودک گرفت و با بازکردن آغوشش او را به سمت خود خواند اما کودک سرجایش ایستاد و نیامد. دختر جوان وقتی دید کودک رغبتی برای آغوش او ندارد دستش را مشت کرد و انگار که چیزی در آن مخفی کرده است، مشت خالی را به کودک نشان داد و از او خواست برای گرفتن چیزی که در مشتش است به سویش آید. کودک فریب خورد و شروع به دویدن کرد. مادر کودک زودتر از بچه از جا پرید و قبل از اینکه کودک به دختر برسد یک شکلات در مشت بسته دختر گذاشت. کودک وقتی به دختر جوان رسید مشت را باز کرد و شکلات را برداشت و خندید و در آغوش دختر جوان نشست.

دختر جوان با شرمندگی به مادر کودک گفت: «قصد آزار بچه را نداشتم».

مادر پاسخ داد: «نه، مسئله چیز دیگری است. مشکل در مشت خالی شما بود. او اگر به شما می‌رسید و مشت شما را خالی می‌یافت در این سن کم مزه تلخ فریب‌خوردن و از آن بدتر فریب‌دادن را یاد می‌گرفت و او چون کودک است این رفتار را به عنوان یک قاعده می‌پذیرفت! اجازه دهید اول اعتمادکردن را به او یاد بدهیم و او را به درستکاری عادت دهیم. در زندگی آینده او، این اعتماد و درستکاری است که می‌تواند خوشبخت و آرامَش کند. مسلما بعدها در ادامه زندگی‌اش، در فیلم‌هایی که می‌بیند و خبرهایی که می‌خواند و رفتارهایی که تجربه می‌کند، فرصت کافی برای شناختن بقیه درس‌های غیرضروری و ناآرام‌ساز را پیدا خواهد کرد. اما چون قبل از دیدن آن تلخی‌ها، شیرینی و طراوت اعتماد و درستکاری را در عمق باطن خود لمس کرده، مطمئنا در آن ایام بی‌قرار و سرگردان نخواهد ماند. شما می‌توانید کودک مرا در آغوش بگیرید و از معصومیت و لطافت کودکانه او لذت ببرید؛ اما بدانید که این معصومیت زمانی ارزشمند است که تا بزرگی ادامه یابد و این روح لطیف فقط اگر گرفتار فریب و دروغ نشود، می‌تواند زیبایی ابدی را برای او به ارمغان آورد. در این صورت همیشه، حتی وقتی بزرگ شود و ما نباشیم، انسان‌های آن روزگار، به کودکم به خاطر روح لطیف و صداقت و پاکدامنی و احساس و رفتارش احترام خواهند گذاشت و با او همانند خودش رفتار خواهند کرد. نمی‌خواهم در آینده‌ای که من نیستم کودکم با بی قراری و دلهره و نگرانی و حس تلخ تقصیر دست و پنجه نرم کند. بگذارید قبل از ورود به دنیای پر از فریب و سیاهی، او را با درستی و سفیدی آشنا کنم».

دختر جوان هیچ نگفت. مات و مبهوت به چهره روشن و نگاه شفاف مادر کودک خیره ماند و حتی جمله‌ای اعتراض نکرد. فقط چند لحظه به کف دست‌های خالی خود نگاه کرد. انگشت‌هایش را جمع کرد و دوباره به مشت خالی‌اش خیره شد. آنگاه به چشمان زلال و معصوم کودک زل زد و آن را همسان چشمان مادرش درخشان و شفاف یافت. همه چیز با هم می‌خواند! بدون شک مادر آن کودک هم مادری همسان خودش داشت! فقط مادرانی این چنین می‌توانند فرزندانی تا این حد پاک و شفاف تربیت کنند.

دختر جوان نفسی عمیق کشید. از مادر جوان به خاطر درس بزرگی که به او داده بود تشکر کرد و به راه افتاد. چند قدم که دور شد صدای کودک بلند شد که او را صدا می‌زد. به سمتش برگشت. کودک دوباره به دستانش خیره شده بود اما او این بار کف خالی دست‌هایش را به سمت کودک دراز کرد. با وجودی که دست‌هایش خالی بود و دیگر از شکلات خبری نبود، کودک باز هم به سمتش دوید و دوباره در آغوشش جای گرفت. صداقت و درستکاری، کار خود را کرد و عشق پدیدار شد.  به همین سادگی!

پیام سرمقاله این شماره همین است. اگر در زندگی طالب عشق و صمیمیتی خالص و بی‌ریا هستید، حتی برای لحظه‌ای صداقت و درستی را رها نکنید و درستکاری را با هیچ فریبی عوض نکنید. مطمئن باشید عشق خودش می‌آید.

[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۱/۱۱ ] [ 16:37 ] [ ]
شهردار سنندج گفت: در نیمه نخست تعطیلات نوروز 93، 4245 هزار مسافر در پارکهای ملت و نسیم سنندج اسکان یافتند.

به گزارش نوای آبیدر، کامیاب شادمان اظهار داشت: با توجه به اینکه امسال نصب چادر برای اسکان مسافران نوروزی در سطح شهر ممنوع است، این شهرداری دو پارک ملت ونسیم را بصورت ویژه جهت اسکان مسافران نوروزی آماده کرده است.

وی افزود: نیروهای ستاد اسکان مسافران نوروزی در این دو پارک مستقر هستند و بصورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی به مسافران نوروزی هستند.

شادمان گفت: در نیمه نخست تعطیلات نوروز 4245 نفر مسافر در قالب 850 چادر در پارک ملت و نسیم اسکان یافتند.

وی ادامه داد: امسال برنامه های متنوع فرهنگی برای مسافران در نظر گرفته شده است که برپایی نمایشگاه صنایع دستی و مراسم جشن نوروزی که هر روز در پارک 28 دی برگزار می شود با استقبال چشمگیر مسافران نوروزی روبرو شده است.

شهردار سنندج گفت: یکی دیگر از برنامه های فرهنگی که مورد استقبال مسافران نوروزی قرار گرفته تور سنندج گردی است که این برنامه هم هرروز با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در ایام تعطیلات نوروز با هدف آشنایی بیشتر مسافران نوروزی با آثار تاریخی و دیدنی سنندج برگزار می شود.

شادمان خاطر نشان کرد: کارکنان این شهرداری تمام توان خود را جهت خدمت رسانی شایسته و مطلوب به مسافران نوروزی به کار بسته و امیدواریم بتوانیم با اقدامات خود موجبات رضایتمندی، رفاه و آسایش مسافران نوروزی را فراهم نماییم.

منبع: نوای آبیدر

[ شنبه ۱۳۹۳/۰۱/۰۹ ] [ 9:15 ] [ ]

مراسم جشن نوروزی هر روز در پارک جنگلی آبیدر سنندج برگزار می شود

سنندج - ایرنا- سرپرست مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج گفت: در راستای اجرای برنامه های فرهنگی برای مسافران نوروزی برنامه ریزی و تمهیدات ویژه ای برای مسافران در ایام تعطیلات نوروز صورت گرفته که برگزاری مراسم جشن نوروزی در پارک 28 دی آبیدر یکی از این برنامه ها است.


[مراسم جشن نوروزی هر روز در پارک جنگلی آبیدر سنندج برگزار می شود]

عبدالسلام سپهر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این مراسم تا 12فروردین هر روز از ساعت 18 الی 20 در پارک 28 دی در آبیدر برگزار می شود.

وی گفت: این مراسم شاد و متنوع شامل رقص محلی، اجرای مسابقه، اجرای رقص اقوام زاگرس نشین و اجرای نمایش است.


سپهر اظهار کرد: در حاشیه این مراسم نمایشگاه صنایع دستی در 40 غرفه برپا است و مسافران می توانند علاوه بر حضور در این مراسم از محصولات و صنایع دستی استان هم بازدید کنند.

وی گفت: در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی تمام این غرفه ها برای نخستین بار بصورت رایگان در اختیار آنها قرار گرفته است.

سپهر ابراز امیدواری نمود با اجرای برنامه های متنوع و شاد فرهنگی خاطره ای خوش از سفر به سنندج در ذهن مسافران نوروزی رقم بخورد.

منبع: خبرگزاری ایرنا[ شنبه ۱۳۹۳/۰۱/۰۹ ] [ 9:2 ] [ ]

واژگوني 14 تریلر حمل مواد سوختي در كردستان/نظارت دستگاه هاي مسئول بايد افزايش يابد


سنندج – خبرگزاري مهر: معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: در سال جاری 14 تریلر حامل فرآورده های نفتی در استان کردستان واژگون شده است.

شهاب محمدی  در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وضعيت واژگوني تريلرهاي حمل مواد سوختي در جاده هاي استان كردستان اظهار داشت: متاسفانه به دلیل عدم نا آشنایی رانندگان و شرکت های فرآورده های نفتی به ممنوع بودن تردد ماشین های حامل سوخت از مسیر سد تا کنون 14 تریلر واژگون شده و محیط زیست استان کردستان را با چالش جدی رو به رو کرده است.

وی با اشاره به این مطلب که بیشتر این تانکرها عراقی بودند، افزود: بیشتر این واژگونی ها در مسیرهای شویشه، مریوان و سنندج روی داده است كه انتظار مي رود دستگاه ها و ادارات مسئول در راستاي جلوگيري از اين اتفاق نظام جدي تري را اعمال نمايند.

معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست کردستان به آخرین مورد واژگونی تانکر حمل مواد سوختي در اين استان اشاره کرد و افزود: در آخرين مورد از اين واژگوني ها هفته گذشته یک تانکر متعلق به یک شرکت ترانزیتی ایرانی که از بندر انزلی به عراق فرآورده های نفتی حمل می کرد در نزدیک سد وحدت سنندج واژگون شد.

محمدی با بیان این مطلب که این تانکر اجازه عبور از این مسیر را نداشت و به طور اشتباه از این مسیر عبور کرده بود، یادآور شد: خوشبختانه مقدار زیادی از مواد تانکر بر روی خاک محوطه ریخت و مقداری از آن به درون سد وحدت سنندج جاری شد.

وی ادامه داد: پس از واژگونی این تانکر نمایندگان شرکت های پاکسازی از سوی این شرکت ترانزیتی به منطقه اعزام شدند و مقدار قابل توجهی از خاک را که حاوی مواد نفتی بود از محل دور کردند.

معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان کردستان افزود: با وجود اینکه لکه هایی از گازوئیل در رودخانه ای که به سد وحدت می ریزد مشاهده شد اما با تلاش این شرکت، بخش عمده آلودگی پاکسازی شد.

محمدی با اشاره به اینکه مجوز ترخیص تریلر تا اطمینان از پاکسازی کامل منطقه داده نمی شود، اظهار داشت: اداره کل حمل و نقل و پایانه ها مسئول عبور و مرور این تانکرها و جلوگیری از عبور آنها از این مسیر است که باید به موضوع رسیدگی کند.

وی بیان کرد: از سال 82 که یک تانکر حمل مواد شیمیایی در نزدیکی سد واژگون شد عبور و مرور تانکرهای حامل مواد آلاینده محیط زیست از این مسیر ممنوع شده است و تنها چند تانکر که سوخت پمپ های بنزین این جاده را تامین می کنند حق عبور دارند.

معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست کردستان در پايان سخنان خود گفت: انتظار می رود با نظارت دقیق تر دستگاه های مربوطه دیگر شاهد تکرار چنین اتفاقاتی در استان کردستان نباشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

[ پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۱ ] [ 12:25 ] [ ]
قلب شیشه ای

جوان ثروتمندی نزد یک انسان وارسته رفت و از او اندرزی برای زندگی نیک خواست.

مرد او را به کنار پنجره برد و پرسید:

پشت پنجره چه می بینی؟

-آدم هایی که می آیند ومی روند وگدای نابینایی که در خیابان صدقه می گیرد.

بعد آینه بزرگی به او نشان داد وپرسید:

-در این آینه نگاه کن و بگو چه می بینی؟

-خودم را می بینم.

-دیگر دیگران را نمی بینی!آینه وپنجره هر۲از۱ماده اولیه ساخته شده اند.شیشه.اما در آینه

لایه ی نازکی از نقره درپشت شیشه قرار گرفته ودر آن چیزی جز شخص خودت را نمی بینی.

این۲شیء شیشه ای را باهم مقایسه کن.وقتی شیشه فقیر باشد دیگران را می بیند و به آنها احساس محبت می کند اما وقتی از نقره(یعنی ثروت)پوشیده می شود فقط خودش را می بیند تنها وقتی ارزش داری که شجاع باشی وآن پوشش نقره ای را از جلو چشم هایت برداری تا بتوانی باز دیگران را ببینی و دوست داشته باشی.

[ پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۱ ] [ 12:20 ] [ ]
  برای ثروتمند شدن، سبد کالایت را به نیازمندی ببخش!

می‌‌‌گویند روزی سلطانی تصمیم گرفت در سردترین روز سال از نیروهای حفاظتی قصر خود بازدید کند. در خروجی دروازه قصر سربازی را دید که با یک پیراهن و بدون هیچ پوشش اضافه‌ای، سالم و سرحال مشغول پاس‌دادن است. نزدیک او رفت و از او در مورد پوشش ضعیف و لباس نازکش پرسید. سرباز با شرمندگی گفت: «خرجم زیاد است و پول چندانی برای خودم باقی نمی‌‌ ماند؛ برای همین به خودم گفته‌ام که باید با همینی که هست بسازی و به این  دلیل با این تک پیراهن نازک می‌‌‌سازم و بدنم را گرم نگه می‌‌‌دارم و برای اینکه شب‌ها یخ نزنم هم در تمام شب بالا و پایین می‌‌‌پرم! کار جالبی است و حسابی گرمم می‌‌‌کند!»

سلطان دلش به حال سرباز سوخت. به او گفت: «همین الان به قصر برمی‌‌‌گردم و برایت گرم‌ترین لباس‌ها را می‌‌‌فرستم تا در سردترین شب‌ها خیالت از سرما راحت باشد. سلطان این را گفت و به قصر بازگشت اما به محض این که وارد قصر شد قصه سرباز و سرمای او را فراموش کرد و به کار دیگری مشغول شد. صبح روز بعد خبر آوردند که آن سرباز نگهبان از سرما  کبود شده است و نای حرکت ندارد و به این خاطر، دوستانش او را به کلبه‌اش در خارج از شهر منتقل کردند؛ در حالی که سرماخوردگی شدیدی داشت. سلطان بلافاصله به یاد قولش افتاد. پشیمان از بدقولی همراه با مقدار زیادی غذا و پوشاک به کلبه سرباز فقیر رفت. آنجا او را دید که کنار اجاق نشسته و به خود می‌‌‌لرزد. از او عذر خواست و گفت: «من یادم رفت که چه قولی به تو داده بودم اما حالا مقدار زیادی غذا و لباس و پول برای تو و خانواده‌ات آورده‌ام تا کاستی‌ام را جبران کنم اما سوالی برایم پیش آمده و آن این است که  تو چطور این همه شب در یخبندان طاقت آوردی و فقط همین یک شب که هوا زیاد هم سرد نبود، یخ زدی؟»

سرباز در حالی که هنوز می‌‌‌لرزید و دندان‌هایش به هم می‌‌‌خورد گفت: «تا قبل از امشب من امیدم به خودم  و توانایی‌های بدن خودم بود. شرایطم را پذیرفته بودم و بر اساس آن صبر و تحمل مشخصی را برای خودم تعریف کرده بودم و براساس این حد تحمل، فعالیت‌هایم را مشخص می‌‌‌کردم؛ مثلا دائم این سمت و آن سمت می‌‌ دویدم و برای یخ‌نزدن بالا و پایین می‌‌‌پریدم اما زمانی که شما آن قول را به من دادید، من به جای اعتماد به درون خودم، به امید لباس‌هایی بودم که قرار بود به من برسد. نزدیک‌های صبح، متوجه خطای خود شدم و فهمیدم آنکه مرا گرم می‌‌‌کرد، خودم بودم اما این موضوع را دیر فهمیدم؛ آن‌قدر دیر که سرما مرا کرخت کرده بود و اگر دوستانم به دادم نمی‌‌‌رسیدند، شاید از سرما تلف می‌‌‌شدم.»

سلطان شرمسار و ناراحت از جا برخاست که برود. سرباز جوان اشاره‌ای به لباس‌ها و غذاها کرد و گفت: «امیدوارم این لباس‌ها و غذاهایی که برایمان آوردید همین بلا را سر خانواده‌ام نیاورد و باعث نشود آن‌ها مهارت تحمل شرایط کنونی‌شان را از دست بدهند؛ چرا که معلوم نیست دفعه بعد باز هم شما یادتان باشد و  این مواد را سر موقع به ما برسانید؛ یا نه که در آن وضعیت همین زندگی  قابل‌تحمل اکنونمان را نیز از دست خواهیم داد!»

بسیاری از افراد جامعه ما، قبل از اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا و  یارانه‌ای برایشان پرداخت شود، با  مشکلات زندگی خود به شکلی سر می‌‌‌کردند. خیلی‌ها هنوز هم به یارانه‌های خود دست نمی‌‌‌زنند و می‌‌‌گذارند وقتی روی هم انباشته شد از آن برای امری ضروری استفاده کنند و  برخی دیگر، آن را پولی اضافه می‌دانند و برای خرج‌های اضافی‌شان روی آن حساب می‌‌‌کنند اما هستند بسیاری که برروی دریافت ماهانه ریال به ریال این مبلغ حساب کرده‌اند و حتی روز پرداخت  یارانه هم برایشان اهمیت حیاتی پیدا کرده است؛ چنانکه اگر یارانه‌شان قطع شود، مانند آن سرباز یخ می‌‌‌زنند و مدت ها طول می‌‌‌کشد تا به خودشان آیند و بتوانند خود را با شرایط جدید هماهنگ کنند. این حقیقتی است که اگر همه انکارش کنند و خود را به ندیدن بزنند، باز هم کاملا عیان است و نیازی به اثبات ندارد.

روی سخنم اینجا با آن‌هایی نیست که برروی یارانه حساب کرده‌اند بلکه با کسانی است که این یارانه‌ها برایشان حیاتی نیست و آن را برای روز مبادا کنار می‌‌‌گذارند و بود و نبود یارانه تاثیر چندانی روی زندگی آن‌ها ندارد. اگر جزو آدم‌هایی هستید که با یک پیراهن بر سرما غلبه می‌‌‌کنید و شرایط زندگی شما طوری است که بود یا نبود یک سهمیه کالاهای اساسی چیزی را به چرخ زندگی شما اضافه نمی‌‌‌کند، برای اینکه این ثروت بزرگ کنونی‌تان، یعنی تسلط به شرایط سخت زندگی، را از دست ندهید ، پیشنهاد می‌‌‌کنیم اولین سهمیه سبد کالایی خود را برای کسانی که می‌‌‌دانید، به آن نیاز دارند، کنار بگذارید. جست‌وجو وو یافتن نیازمندان را به دیگران محول نکنید. کمی‌‌ در احوال همسایه‌ها و آشنایان دقت کنید، مطمئنا خودتان می‌‌‌توانید این افراد نیازمند را پیدا کنید. مهم آن است که جرات کنید و بخشیدن را در شرایطی سخت تمرین کنید؛ پس از انجام این کار، خواهید دید که دنیایی جدید مقابل چشمان شما باز می‌‌‌شود. دنیایی که در آن خودتان مسئول تهیه کالاهای اساسی زندگی‌تان می‌‌‌شوید و این مهارت را نه برای یک بار بلکه درتمام روزهای زندگی‌تان می‌‌ توانید به کار ببرید. خوب که دقت کنید، می‌‌‌بینید که ثروت واقعی چیزی غیر از این نیست.

[ دوشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۲۸ ] [ 9:13 ] [ ]
لااقل با خودت صادق باش!

شیوانا با کاروانی همسفر بود. کاروان‌سالار اختیار محافظت از آب و غذای کاروان را به پسرخودش سپرده بود اما پسر او گیج و سربه‌هوا بود و به جای اینکه در طول سفر مواظب مصرف آب و ذخیره مواد غذایی باشد، از هر فرصتی برای خوشگذرانی و تفریح استفاده می‌کرد و گاهی به همراه دوستانش آن‌قدر دور می‌شد که کاروان مجبور می‌شد ساعت‌ها توقف کند تا او بازگردد.

یک شب در کاروان‌سرایی متروک بین راه کاروان متوقف شدند. چاه آب کاروانسرا خشک شده بود و هیچ غذایی برای خرید و انبار در گاری‌ها وجود نداشت. ذخیره آب و غذا هم محدود بود و تا استراحتگاه بعدی دوام نمی‌آورد. سرانجام وقتی بعد از چند ساعت پسر کاروان‌سالار خسته و بی‌رمق به گروه رسید و متوجه مشکل شد، خودش را باخت و سعی کرد تقصیر این بی‌تدبیری را به گردن پدرش، بزرگان کاروان و یا خود مسافرانی بیندازد که مصرفشان بالا بوده است. ترس مردن از گرسنگی و تشنگی همه را مضطرب کرده بود. شیوانا پیشنهاد کرد کاروان از جایش تکان نخورَد تا او همراه عده‌ای از جوانان شبانه به سمت نزدیک‌ترین آبادی بروند و با آب و غذا برگردند. همه این پیشنهاد را پذیرفتند. غروب روز بعد شیوانا با دو گاری پر از آب و غذا برگشت.

پسر کاروان‌سالار که تا این لحظه ساکت و خجل گوشه‌ای پنهان شده بود، وقتی فهمید اوضاع روبه‌راه شده و همه‌چیز به حالت عادی برگشته است، دوباره تاخت و موقع‌خوردن صبحانه رو به شیوانا و با صدای بلند شروع به تعریف از خود کرد و گفت: «استاد! بدان و آگاه باش که ریاست در خون ماست و همان‌طور که پدرم کاروان‌سالار است، من و برادرانم هم در اداره کارهای بزرگ بی‌نظیریم.»

شیوانا که گوشه‌ای نشسته بود و این سخنان را می‌شنید، بر سر سفره و در جمع چیزی نگفت و در فرصتی مناسب پسرک را نزد خود خواند و درخلوت به او گفت: « آن موقعی که ترسیده بودی و از ترس مرگ، قبض‌ِروح شده بودی و زبانت بند آمده بود و از ترس مجازات، همه را مقصر می‌خواندی و به جای یافتن راه علاج و چاره گوشه چادر پدرت پنهان شده بودی، هم من و هم بقیه به وضوح تپیدن خون ریاست و سالاری را در وجود تو مشاهده کردیم. از این به بعد وقتی خواستی لاف بزنی و فخر مسئولیتی را بدهی که پدرت به تو عطا کرده است ، دنبال تایید از کسانی که دستشان زیر سنگ تو گیر است مباش. کافی است حداقل با خودت صادق باشی! آنگاه صدای نجواگر درونی‌ات را می‌شنوی که به تو می‌گوید وقتی حرفی برای گفتن نداری، بهترین کار این است که ساکت باشی!»

[ دوشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۲۸ ] [ 9:11 ] [ ]

پارک ملت سنندج در زمستان

منظره اطراف جاده سنندج - کامیاران

سراسر نمای سنندج از آبیدر

سینمای روباز پارک امیریه سنندج

File:Senandaj.jpg

میدان اقبال شهر سنندج در شب


[ سه شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۰ ] [ 17:42 ] [ ]
آيا استرس‌هاي شديد، حجم مغز را تغيير مي‌دهد؟

استرس موجب تحليل رفتن هيپوکامپ مي‌شود

هيپوکامپ، ناحيه مربوط به حافظه و تفسير موقعيت‌هاي مکاني در مغز، موجب بروز اختلاف‌نظرهايي درباره بيماري "اختلال استرس پس‌ضربه‌اي"  (PTSD) شده است.

تجزيه و تحليل ام. آر. آي اوليه بيماران مبتلا به اختلال استرس پس‌ضربه‌اي مزمن اين نظريه را مطرح کرد که حجم هيپوکامپ برخي از آنها کاهش يافته است. اين نظريه اين‌گونه تعبير شد که استرس موجب تحليل رفتن هيپوکامپ مي‌شود، که با متن تحقيقي که درباره حيوانات انجام شد همخواني دارد.

طبق اين نظريه به نظر مي‌رسد که همان ناحيه‌اي از هيپوکامپ مغز حيوانات که به استرس بسيار حساس است (ناحيه (CA3 ممکن است در بيماران مبتلا به اختلال استرس پس‌ضربه‌اي دچار بيشترين کاهش حجم شود.

اخيرا ثابت شد که دوقلوهاي همسان بدون ضرب ديدگي و مبتلا به عارضه اختلال استرس پس‌ضربه‌اي داراي هيپوکامپ‌هاي کوچک‌تري هستند که نشان مي‌دهد. شايد هيپوکامپ کوچک، عامل خطري براي ابتلا به بيماري اختلال استرس پس‌ضربه‌اي است. اين نظريه با نقشي مرتبط است که هيپوکامپ در استنتاج درباره موقعيت مکاني فرد، مانند ارزيابي امنيت موقعيت مکاني ايفا مي‌کند.

هيپوکامپ همچنين امکان نوعي کنترل بازدارنده مراکز هيپوتالاموسي را فراهم مي‌کند که سطح هورمون استرس يا همان کورتيزول را کنترل مي‌كند.

براساس يافته‌هاي يك مطالعه جديد، هيپوکامپ‌هاي بزرگ‌تر با بهبود بيماري اختلال استرس پس‌ضربه‌اي رابطه دارد. پژوهشگران از تصويربرداري ساختاري به روش تشديد مغناطيسي براي بررسي حجم هيپوکامپ سربازان کهنه‌کار جنگ خليج فارس که از بيماري اختلال استرس پس‌ضربه‌اي بهبود يافته بودند، در مقايسه با سربازان کهنه‌کاري که از بيماري اختلال استرس پس‌ضربه‌اي رنج مي‌کشيدند و شرکت‌کنندگان گروه کنترل که به هيچ عنوان دچار اختلال استرس پس‌ضربه‌اي نبودند، استفاده کردند. آنها کشف کردند که سربازان کهنه‌کاري که از اين بيماري بهبود يافته بودند (به طور متوسط) داراي هيپوکامپ بزرگ‌تر از افراد مبتلا به اختلال استرس پس‌ضربه‌اي مزمن و هم اندازه با هيپوکامپ شرکت‌کنندگان گروه کنترل بودند.

دکتر "آپفل" يکي از محققان اين تحقيق در اين خصوص توضيح داد:" اين نتايج بايد با دقت تفسير شود؛ زيرا ما در طول زمان تغييرات مغز را ارزيابي نکرديم. با اين وجود، اين يافته‌ها مطرح مي‌کند که آسيب هيپوکامپ در بيماري اختلال استرس پس‌ضربه‌اي هنگام کاهش علائم بيماري قابل ترميم است. اگر يافته‌هاي ما بتواند به اثبات برسد، ممکن است درمان اختلال استرس پس‌ضربه‌اي به عنوان ترميم مغز تلقي شود تا اصولا راهي براي کاهش علائم اين بيماري."

آيا اين يافته به حل اين معما که هيپوکامپ يک هدف استرس است يا يک پشتيبان پاسخ به استرس، کمک مي‌کند؟

به نظر مي‌رسيد که اين يافته از اين نظريه حمايت مي‌کند که يک هيپوکامپ کوچک عامل خطري براي تداوم بيماري اختلال استرس پس‌ضربه‌اي است؛ زيرا ظاهرا افراد داراي هيپوکامپ بزرگ‌تر بهتر مي‌توانستند از اين بيماري بهبود پيدا کنند. ممکن است اين يافته از اين ايده حمايت کند که چند گونه ژن مرتبط با تعادل و برگشت‌پذيري احساسي در پاسخ به استرس با هيپوکامپ بزرگ‌تر نيز مرتبط است. به همين ترتيب ممکن است هيپوکامپ کوچک‌تر بازتاب تجربه‌ها و وقايع استرس‌زاي اوليه يا عوامل محيطي ديگر باشد که تعادل و برگشت‌پذيري را در دوران بزرگسالي به مخاطره مي‌اندازد.

سوال مهم باقي مانده اين است که آيا افزايش درمان‌هاي مربوط به حجم هيپوکامپ در جنبه‌هاي واکنش درماني به معالجات اختلال استرس پس‌ضربه‌اي دخالت مي‌کند يا خير.

 تحقيق قبلي نشان داد که شش ماه درمان با داروي ضد افسردگي موجب افزايش حجم هيپوکامپ در افراد مبتلا به اختلال استرس پس‌ضربه‌اي مي‌شود.

سردبير مجله روانشناسي زيستي گفت:" شايد ديگر زمان اين رسيده است که به حجم و اندازه هيپوکامپ به عنوان تنظيم‌کننده برگشت‌پذيري و جبران استرس و همچنين به عنوان هدفي براي اثر منفي استرس و اثرات مثبت درمان‌ها نگريسته شود.

وي در پايان افزود:"ممکن است اين نگرش بسيار پيچيده توضيح دهد که چگونه اثرات منفي "پيش خورد" استرس موجب بدتر شدن پيامدها در مواجهه با محرک هاي استرس‌زاي ثانويه مي‌شود؛ در حالي که به همين نحو، درمان‌ها به طور پيوسته برگشت‌پذيري را افزايش مي‌دهد.

[ سه شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۰ ] [ 17:34 ] [ ]
يادگيري در خواب

نيمه‌شبان كه ما مي‌خوابيم و هشياري‌مان خاموش، مغزمان تا اندازه‌اي بيدار است و آرام آرام سرگرم رتق و فتق امور و رسيدگي به انبوه دريافت‌هاي روزانه ماست

موضوعي كه قصد دارم درباره‌اش براي شما بنويسم شايد قدري قديمي ‌شده باشد چون مربوط به سال 2006 است. به هر حال اين روزها سرعت پيشرفت علم و تمدن آن قدر زياد است كه سه - چهار سال هم زمان خيلي زيادي به حساب مي‌آيد. اما خوشبختانه كه نه، شوربختانه، دانش بشر در راه شناسايي روش‌هاي كار مغز هنوز در مرحله‌اي است كه آن‌چنان شتاب زيادي نگرفته!

ماجرا به كار دو بخش از مغز و نحوه همكاري آن دو بخش مربوط است. همكاري و مشاركت اين دو بخش به ياد و يادگيري ما مي‌انجامد. حتما بر حسب تجربه قبول داريد كه ما گاهي چيزهاي پيچيده و مفصل را خيلي خوب به ياد مي‌آوريم و گاهي هر كاري مي‌كنيم يك اسم يا يك شماره كوچك و بي‌اهميت به يادمان نمي‌آيد كه نمي‌آيد! اين جور بازي‌هاي حافظه همه از آنجا برمي‌خيزد كه مغز ما چگونه از پس دريافت و ثبت اطلاعات برآمده باشد.

حالا ببينيم جريان چيست.

از قرار معلوم تعدادي دانشمند نخبه توانسته‌اند يك روش جديد ابداع كنند كه به كمك آن مي‌توانند مغز را در حين كار كردن، خيلي دقيق‌تر از گذشته زير نظر بگيرند. اين روش آن‌قدر خوب است كه روش‌هاي قبلي به گرد آن نمي‌رسند. اين آقايان دانشمند در موسسه تحقيقات پزشكي ماكس پلانك به اين موفقيت رسيده‌اند. يكي از آنها سابقه دريافت يك جايزه نوبل را در كارنامه دارد و نام او "بِرت زاكمان" است. يكي ديگر "ماينك مِهتا" است كه احتمالا از تبار پارسيان هند است و سومي ‌هم "توماس هان" نام دارد. بگذريم؛ اينها كاري كرده‌اند درست و حسابي. از يك طرف توانسته‌اند پتانسيل ميان‌سلولي ناحيه‌اي از قشر مخ را تحت نظر بگيرند و از طرف ديگر، به طور هم‌زمان، پتانسيل غشاي چندتايي از سلول‌هاي عصبي اسبك مغز را تك‌به‌تك پاييدند تا ببينند بين اين دو پتانسيل ارتباطي هست يا نه. پتانسيل ميان‌سلولي اولي كه گفتم در واقع برابر با همان پتانسيل غشاي سلول‌هايي است كه در آن ناحيه از قشر مخ گرد آمده‌اند. پس مسئله ارتباط ميان دو گروه از سلول‌هاي مغز است. آيا اينها با هم سر و سري دارند؟ و آيا وقتي ما خوابيم آن بالا توي سرمان خبرهايي است؟

[ یکشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ ] [ 11:57 ] [ ]

سنگ‌ نشانه‌هايي از عهد باستان

گنجينه ابزارهاي قديمي ‌كه در جنوب شرقي شبه جزيره عربستان كشف شده است، مي‌تواند نشانه مهاجرت انسان‌هاي امروزي از قاره آفريقا باشد. ابزارهاي سنگي كه قدمت بعضي از آنها به 125 هزار سال پيش مي‌رسد، شبيه ابزارهايي است كه انسان معاصر در همان محدوده زماني در آفريقا ساخته است. گروهي بين‌المللي از دانشمندان حدس مي‌زنند كه ساخته‌هاي انسان‌هاي اوليه، از درياي سرخ گذشته و در شرايط آب و هوايي مطلوب از عربستان عبور كرده و احتمالا به آسيا آمده است.

‌هانس پيتر آپرمن‌، سرپرست اين گروه، مي‌گويد: ‌آنها اجداد ما هستند. من در اين مورد شكي ندارم.‌

باستان‌شناسان ديگر مي‌گويند كه شايد اين ابزارهاي سنگي، توسط خويشاوندان بدوي ديگري ايجاد شده باشند. آنها به شواهد ژنتيكي به دست آمده از انسان‌هاي معاصر اشاره دارند. اين شواهد حاكي از اين موضوع است كه اجداد انسان‌هاي غيرآفريقايي امروزي، حدود 65 هزار سال پيش آنجا را ترك كرده‌اند و در سرتاسر اروپا، آسيا و حتي استرالياي وسيع پراكنده شده‌اند.

‌آنتوني ماركس‌، باستان‌شناس و يكي از اعضاي گروه، مي‌گويد: ‌كشف ترتيب اين وقايع مدت زيادي طول نكشيده است. نظريه اين است كه آنها آفريقا را 60 هزار سال پيش ترك كرده و 50 هزار سال پيش در استراليا ساكن شده‌اند‌، وي مي‌پرسد: ‌خداي من، آيا آنها حتي لحظه‌اي از حركت و عزيمت درنگ نكرده‌اند و آيا طي مسير در جايي متوقف نشده‌اند؟‌

شواهد ژنتيكي در مورد مسيري كه انسان‌هاي معاصر براي رسيدن به آفريقا از آنجا گذشته‌اند، نامشخص است. اما غارهايي كه در فلسطين وجود دارند و قدمت آنها به 80 هزار و 120 هزار سال پيش مي‌رسد، حاوي دست ساخته‌هاي ظاهرا بشري است كه تا به حال باقي مانده است. اين آثار بيانگر اين هستند كه مسير مهاجرت، از جاده شمالي در طول نيل يا صحراي بزرگ عربستان بوده است.

تصورات و برداشت‌هاي متمايز

گروه آپرمن معتقدند، ابزارهاي سنگي كه در زير سنگ‌هاي از هم پاشيده در مكاني به نام جِبِل فايا در امارات متحده عربي امروزي يافت شده‌اند، مسير ديگري را نشان مي‌دهند. بين جبل فايا و درياي سرخ، در حدود 2 هزار كيلومتر بيابان نامساعد قرار گرفته است. اما در حدود 130 هزار سال پيش، جهان در دوران پاياني عصر يخي بود. شايد درياي سرخ آن‌قدر كم عمق شده بود كه مي‌توانستند با پاي پياده يا با كلَك، از آن عبور كنند. و شبه جزيره عربستان از يك بيابان خشك به يك جلگه بي‌درخت تبديل شده بود، چيزي مثل آفريقاي شرقي.

محققان در جبل فايا سه انبار مخفي كشف كردند كه بيشتر قسمت‌هاي آن تخريب شده بود و ابزارهاي سنگي كامل نشده‌اي در آن يافتند. قديمي‌ترين انبار به 125 هزار تا 95 هزار سال پيش برمي‌گردد و قدمت جديدترين آن تقريبا به 40 هزار سال پيش مي‌رسد. قدمت انبار مياني، بين اين سال‌ها تخمين زده مي‌شود.

ماركس مي‌گويد قديمي‌ترين مجموعه- كه حاوي تقريبا 500 قطعه ابزار است- نشانه‌هايي در مورد سازندگان آن براي ما آشكار مي‌سازد. وي مي‌گويد به طور مثال، روشي كه براي ساختن بسياري از اين ابزار مورد استفاده قرار گرفته است، شامل كندن يك قطعه بزرگ سنگي و تبديل آن به يك تيغه دو لبه است؛ روشي كه تصور مي‌شود به طور عادي در ساختن ابزارهاي موجود در آفريقاي شرقي در همان زمان مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. خود ابزارها- تبرهاي دسته دار و تيغه‌هايي كه لبه آنها مانند برگ بودند و احتمالا آن را به نيزه‌ها وصل مي‌كردند- شبيه آنهايي هستند كه توسط انسان‌هاي معاصر اوليه در آفريقاي شرقي ساخته مي‌شدند كه احتمالا توسط بستگان بدوي آنها كه در مناطق نزديك آنها زندگي مي‌كردند، ساخته نشده بودند.

ماركس و همكارانش مي‌گويند فقدان تمايز، اين گمان را ايجاد مي‌كند كه جمعيت انسان‌هاي اوليه كه در حدود 125هزار سال پيش از آفريقا آمده‌اند، زماني كه شبه جزيره عربستان دوباره به بيابان تبديل شده است، از هم جدا و پراكنده شده‌اند. آنها حدس مي‌زنند كه اين گروه از جبل فايا به عنوان مسيري براي رسيدن به بقيه نواحي آسيا استفاده مي‌كرده‌اند. در حدود 75 هزار تا 14 هزار سال پيش، ساحل ايران به راحتي از نزديك جبل فايا در عرض خليج فارس، مسيري ايجاد كرده است.

اختلاف‌نظرها

‌ريچارد كلين‌، ديرينه‌شناس دانشگاه استانفورد در كاليفرنيا، مي‌گويد: ‌اين موضوع تحريك‌كننده است. ابزارها مي‌توانند نشانه مهاجرت اوليه از آفريقا باشند.‌ به طور متناوب اين ابزارها مي‌توانند بيانگر اين باشند كه در آن زمان، شبه جزيره عربستان از لحاظ اكولوژيكي (زيست‌بوم شناختي) ضميمه‌اي از آفريقا بوده است.

يافته‌ها

بر طبق اظهارات ‌كريس استرينگر‌، ديرينه‌شناس موزه تاريخ طبيعي در لندن، اسناد موجود شواهدي را به نظريه مناقشه مي‌افزايد كه نشان مي‌دهد خيلي قبل از اين‌كه شواهد ژنتيكي در انسان‌هاي معاصر يافت شود، بشر در آسياي جنوبي ساكن شده است.

اما ‌جان شي‌، باستان‌شناس دانشگاه استوني بروك در نيويورك، هنوز متقاعد نشده است كه انسان‌هاي معاصر آفريقايي اين ابزارها را ساخته‌اند؛ و مي‌گويد يك گروه انسان‌هاي بدوي در همان زمان در اوراسيا قادر بودند اين ابزارها را بسازند. او مي‌گويد البته مي‌توان از حفاري‌هاي بيشتر به نتايج بهتري رسيد.

اگر شواهد جبل فايا نشانه‌اي از پراكندگي انسان‌ها در آسيا باشد، پس احتمالا شواهد بيشتر اين پراكندگي در سواحل ايران و پس كرانه‌هاي آن يافت مي‌شود.

[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۰ ] [ 19:51 ] [ ]

بازگرداني فايل‌هاي پاك شده در ويندوز

پاك كردن اشتباهي فايل، يك اتفاق رايج است كه حتي حرفه‌اي‌ها هم ممكن است مرتكب آن شوند. در بعضي از سيستم‌ها، اين فايل‌ها قابل بازگرداني هستند و در بعضي ديگر خير. كار بازگرداني فايل‌ها بسته به اين‌كه از چه سيستم فايلي استفاده مي‌شود، مي‌تواند ساده يا بسيار سخت باشد. در ويندوز و سيستم‌هاي فايل بومي رايج آن يعني FAT وNTFS، كار بازگرداني فايل‌هاي پاك شده با نرم‌افزار مناسب، ساده است. نرم‌افزارهاي متعددي هم براي اين سيستم عامل نوشته شده است كه طيف گسترده‌اي از تجاري تا رايگان، از سريع تا كند و از حجيم تا كوچك را در برمي‌گيرند.

يكي از اين ابزارها،  Handy Recovery است. اين نرم‌افزار، دو نسخه تجاري و رايگان دارد. نسخه رايگان آن حجمي حدود 500 كيلو بايت دارد كه براي كاربران اينترنت كم سرعت هم قابل دسترس است. اين برنامه با وجود حجم كم خود، كارايي بسيار خوبي دارد. از ويژگي‌هاي آن، سرعت بسيار بالاي جست‌وجو به منظور پيدا كردن فايل‌ها و پوشه‌هاي پاك شده است. همچنين اين نرم‌افزار برخلاف بعضي از نرم‌افزارهاي بازيابي كه نام فايل يا پوشه را بازيابي نمي‌كنند و به جاي نام آنها، تركيبي از حروف و اعداد را نمايش مي‌دهند، نام فايل يا پوشه را نمايش مي‌دهد. اين كار مي‌تواند به بازيابي سريع‌تر كمك كند و نيازي نيست همه فايل‌هاي پاك شده را بازگرداند تا فايل مورد نظر را پيدا كرد. ويژگي خوب ديگر اين نرم‌افزار، اين است كه فايل‌ها يا پوشه‌هاي پاك شده را با ساختار سلسله مراتب فايلي آنها باز مي‌گرداند. اين قابليت مي‌تواند در بعضي از موارد به انتخاب فايل يا پوشه صحيح، مخصوصا در مواردي كه چند فايل يا پوشه اسم مشابهي دارند، كمك كند. همچنين در بعضي موارد، مي‌تواند باعث سريع‌تر شدن روند به‌كارگيري فايل پاك شده شود.

اين نرم‌افزار از وب سايت آن به نشاني handyrecovery.com قابل دريافت است. نسخه رايگان آن در قسمت دانلود، با نام Freeware مشخص شده است.

چند نكته دربارة بازيابي فايل‌هاي پاك شده

به خاطر داشته باشيد كه استفاده از نرم‌افزار، تنها قسمتي از روند بازگرداني فايل است. در صورت برخورد با مشكلي اين‌گونه، خونسردي و آرامش خود را حفظ كنيد و از هرگونه تصميم و كار شتابزده خودداري كنيد. تصميمات شتابزده مي‌تواند كار بازگرداني فايل را سخت يا حتي ناممكن كند. يكي از اين تصميمات، مي‌تواند اقدام به جابه‌جايي فايل‌ها باشد يا اين‌كه بعد از حذف اشتباهي فايل، اقدام به نصب نرم‌افزار بازگرداني فايل شود. از آنجايي كه در انتقال يا ايجاد فايل‌هاي جديد، ممكن است روي داده‌هايي كه قرار است بازگرداني شوند بازنويسي صورت گيرد، احتمال دارد كار بازگرداني ناممكن يا حداقل به سطحي حرفه‌اي‌تر منتقل ‌شود. اين امر، مخصوصا در مواردي كه فايل پاك شده روي پارتيشني قرار دارد كه ويندوز بر روي آن نصب است، صادق است. پس، يك نرم‌افزار بازگرداني فايل كه از كارايي آن مطمئن هستيد را روي دستگاه خود، نصب شده داشته باشيد.

هاردديسك خود را براي بازگرداني فايل يا به هر دليل، به ديگران ندهيد، مخصوصا اگر آنها را نمي‌شناسيد يا قرار است در كنار هارد، حضور فيزيكي نداشته باشيد. ارائه هارد به ديگران مي‌تواند به دزديده شدن يا از بين رفتن اطلاعات شخصي و خصوصي شما منجر شود. به ياد داشته باشيد حتي اگر اين‌گونه اطلاعات را حذف هم كرده باشيد، قابل بازگرداني هستند. پس سعي كنيد به جاي سپردن اين كار به ديگران، در اين مورد خاص، خودتان حرفه‌اي شويد. مثلا مي‌توانيد چند فايل و پوشه درست كنيد و به عمد آنها را پاك كنيد و سپس با نرم‌افزارهاي مختلف، اقدام به بازيابي آنها كنيد و با مشاهده كارايي آنها در زمينه‌هايي مانند سرعت، نحوه بازگرداني ساختار و غيره، نرم‌افزار مورد نظر خود را انتخاب كنيد.

مهم‌ترين مسئله در بازگرداني فايل، صبر و حوصله است. اين كار ممكن است مدت زمان زيادي به طول بينجامد و يا ممكن است فايل‌هاي متعددي را بازيابي كنيد تا به فايل مورد نظر خود برسيد.

معمولا نرم‌افزارهاي بازيابي، بعد از جست‌وجو و انتخاب فايل‌هاي مورد نظر توسط كاربر، يك مسير را از كاربر درخواست مي‌كنند تا فايل‌هاي پاك شده را در آنجا ايجاد كنند. توجه كنيد كه اين مسير در همان پارتيشني كه مشغول بازيابي آن هستيد، نباشد. زيرا اين كار، ممكن است باعث نوشتن روي داده‌هاي پاك شده‌اي كه مشغول بازيابي آنها هستيد شود؛ كه در اين‌صورت با وجود اين‌كه نرم‌افزار، فايل‌هاي پاك شده را پيدا كرده است، اما به علت بازنويسي شدن آنها، نمي‌تواند آنها را بازيابي كند.

[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۰ ] [ 19:46 ] [ ]
خواص مغز گردو

اگرچه مغز گردو جزء مغزهاي پرچرب طبقه‌بندي مي‌شود، ولي خوردن آن، كلسترول خون را كاهش داده و در نتيجه خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي را كاهش مي‌دهد. در ضمن نسبت به مغزهاي ديگر، حاوي مقدار بيشتري اسيد چرب امگا3 است. همان‌طور كه مي‌دانيد، اسيد چرب امگا 3 جزء اسيدهاي چرب ضروري است. اسيدهاي چرب ضروري، اسيدهايي هستند كه بدن قادر به ساختن آنها نيست و حتما بايد از طريق غذا يا مكمل وارد بدن شوند. اسيدهاي چرب امگا? از لحاظ شيميايي، گروهي از اسيدهاي چرب با زنجيره بلند هستند كه در ساختمان خود، داراي تعداد زيادي پيوندهاي غيراشباع هستند. متخصصان عقيده دارند كه چربي‌هايي كه پيوندهاي غيراشباع دارند (مانند روغن مايع) نسبت به چربي‌هايي كه تمام پيوندهايشان اشباع است (مانند روغن‌هاي جامد)، كمتر سلامتي انسان را در معرض خطر قرار مي‌دهند؛ بنابراين توصيه مي‌كنند كه در تهيه غذاهاي روزمره، از روغن‌هايي نظير روغن‌هاي گياهي و مارگارين استفاده شود كه عمدتا از همين اسيدهاي چرب غيراشباع نظير امگا? تشكيل شده‌اند.

روغن گردو كه از قديم براي پختن غذاها از آن استفاده مي شد، روغني است به رنگ زرد روشن كه داراي طعم مطبوع و ملايم است و به آساني تند يا اكسيده مي شود.

 با توجه به ويتامين آ موجود در گردو، خوردن آن براي تقويت بينايي، پوست، مو و ناخن توصيه مي‌شود. همچنين به علت دارا بودن ويتامين ب، براي تقويت اعصاب، رفع سستي و بي‌حالي و خستگي زودرس مفيد است.

روغن موجود در مغز گردو

مغز گردو سرشار از چربي است (پنجاه درصد و بيشتر)، ولي قسمت عمده چربي شامل اسيد چرب اشباع نشده با يك پيوند دوگانه همانند روغن زيتون است كه براي كاهش كلسترول مفيد است.

درباره اثرات مصرف مغز گردو بر روي چربي‌هاي خون، مطالعات مختلفي در دنيا انجام شده است. در ايران نيز يكي از اين پژوهش‌ها، توسط دانشگاه علوم پزشكي تبريز انجام شده است كه نتايج جالبي را در برداشته است.

در اين مطالعه، نتايج اثرات مصرف مغز گردو با مقادير مختلف و در مدت‌هاي مصرف متفاوت بر مقدار چربي‌هاي خون (ليپيدهاي سرم) بررسي شده است.

نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد كه مصرف مغز گردو اثرات مفيدي در تغيير طيف چربي‌هاي سرمي دارد و در افراد مبتلا به هيپرليپيدمي و دوز متوسط 75 گرم در روز، اثر آن مطلوب‌تر است. ادامه مصرف، باز هم سطح چربي‌هاي مضر را در خون كاهش مي‌دهد و حتي يك‌ماه بعد از قطع مصرف مغز گردو نيز اثرات آن باقي مي‌ماند. بنابراين از مغز گردو مي‌توان به عنوان يك داروي پايين‌آورنده كلسترول خون استفاده كرد.

در خارج از كشور يكي از پژوهشگران به نام دكتر "جن اسپيلر" در آزمايشي از تعدادي مردان و زنان داوطلب، كه كلسترول آنها زياد و در حدود 240 بود، درخواست كرد كه مدت 3 تا 9 هفته روزانه حدود 100گرم مغز بادام بخورند، و به گروه ديگري در همان شرايط توصيه كرد كه روزانه معادل همان مقدار چربي كه در 100 گرم بادام است، با خوردن روغن زيتون تامين كنند و از گروه سومي در همان شرايط خواست كه معادل همان مقدار چربي را با خوردن پنير تامين كنند. درنتيجه آزمايش، مشاهده كرد كه مقدار كلسترول به طور متوسط در گروهي كه بادام خورده بودند 10 تا 15 درصد كمتر از گروهي بود كه از پنير استفاده كرده‌اند، و كاهش كلسترول در گروهي كه روغن زيتون خورده بودند شبيه گروهي بود كه از بادام استفاده كرده بودند و اين منطقي است، زيرا قسمت عمده چربي روغن زيتون و بادام از نظر نوع اسيدهاي چرب مشابه است. بنابراين، اگر بنابر آن‌چه تحقيق‌‌هاي علمي نشان مي‌دهد روغن زيتون براي قلب مفيد است، مغز بادام نيز مفيد خواهد بود .

مغز گردو نيز طبق تحقيقات جديدي كه توسط محققان به عمل آمده، بسيار مفيد است. در اين باره، آزمايشي در مورد اشخاصي كه داراي كلسترول طبيعي هستند و در عين حال، رژيم غذايي كم چربي داشته‌اند، به عمل آمده است. در اين آزمايش، به يك گروه توصيه شده كه در مدت يك ماه، معادل 20 درصد كالري غذايي خود، از مغز گردو نيز استفاده كنند (يعني حدود 60 گرم مغز گردو در هر روز براي رژيم 1800كالري)، و در ماه بعد ديگر مغز گردو نخورند.

نتيجه آزمايش نشان داد افراد در ماهي كه از مغز گردو استفاده نكرده بودند، كلسترول‌شان به طور متوسط 6 درصد كاهش داشته، ولي در ماهي كه از مغز گردو استفاده كرده‌اند، كلسترول آنها 18 درصد كاهش داشته است. بنابراين خوردن مغز گردو از نظر كاهش كلسترول، بر اثر‌بخشي رژيم كم چربي نيز مي‌افزايد و كلسترول را مقدار بيشتري كاهش مي دهد.

دكتر "ويليام كاستلي" كه از كارشناسان بيماري‌هاي قلب است نيز اين نظر را تاييد مي‌كند و اظهار مي‌دارد كه كاهش كلسترول در اشخاصي كه روزانه مقدار بيشتري مغز گردو مي‌خورند، بيشتر از سايرين محسوس است.

در عين حال، همه متخصصان و دانشمندان تغذيه از نظر احتياط، توصيه و تاكيد مي كنند كه در خوردن مغزهاي چرب گياهي، به دليل اثري كه در چاقي و ازدياد وزن دارند نبايد اسراف شود ( 30 گرم از مغزهاي گياهي در حدود 170 كالري انرژي دارد )، و توصيه مي‌كنند بهتر اين است كه هر روز مقداري از مغزهاي گياهي جانشين ساير انواع منابع چربي در رژيم غذايي شود.

بهترين راه نگهداري مغز گردو

مغز گردو، لطيف است و در اثر ماندن كهنه شده، رنگ آن زرد يا قهوه‌اي و طعمش تند مي‌شود. اين مغز كهنه، باعث مسموميت خواهد شد و نبايد از آن استفاده شود. گردوي تازه به رنگ سفيد با پوست زرد روشن است. مغز گردو را در ظرف سربسته در داخل فريزر نگهداري كنيد تا كهنه نشود.

طب سنتي ايران و گردو

گردو از نظر طب قديم ايران داراي طبيعت گرم است. در طب قديم ايران، مطالب زير در مورد گردو گفته شده است:

1-گردو خون‌ساز و تصفيه‌كننده خون، درمان‌كننده بيماري‌هاي ريوي و مسكن دل پيچه است.

2- اگر از گردو و عسل، مربا درست كنيد، براي اشخاص لاغر و تقويت بدن مفيد است.

3- خوردن گردو از تشكيل سنگ كليه و سنگ كيسه صفرا جلوگيري مي كند.

4- خوردن گردو براي استمرار نيروي جواني مفيد است.

5- اگر گردو را با انجير و موز بخوريد مقوي حواس و مغز است.

6- اگر زن باردار روزي يك عدد گردو بخورد، از ترك پوست بدنش محافظت خواهد كرد.

7- چون گردو داراي مس است، بنابراين به جذب آهن در بدن كمك مي كند.

8- اگر پوست تازه گردو را به دندان و لثه بماليد، لثه و دندان را تقويت مي كند.

9- دم كرده برگ درخت گردو براي درمان ورم مفاصل مفيد است.

10- اگر 50 گرم برگ گردو را در يك ليتر آب جوش ريخته و به مدت چند دقيقه بجوشانيد، اين جوشانده براي شست و شوي زخم‌ها و التيام آنها بسيار مفيد است.

11- دم كرده برگ درخت گردو براي درمان بيماري‌هاي زنان و بيماري سل مفيد است.

12- جوشانده برگ درخت گردو درمان‌كننده سر درد، سرمازدگي و بيماري‌هاي پوستي است.

13- شيره قسمت سبز ميوه را اگر چند بار روي زگيل بماليد، آن‌را از بين مي برد.

14- قسمت سبز و تازه ميوه گردو را اگر با آب بجوشانيد و موهاي خود را با آن رنگ كنيد، رنگ قهوه‌اي به مو مي دهد.

15- برگ تازه درخت گردو، حشرات موذي مانند بيد و ساس را از بين مي برد.

16- پوست درخت گردو و پوست سبز گردو، قابض است.

[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۰ ] [ 19:43 ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

معرفي روستاي عيسي آباد

روستاي عيسي آباد در 35 كيلومتري غرب شهر سنندج (محور مریوان) در بخش كلاترزان با طول جغرافیایی 46.78 و عرض جغرافیایی 35.34 واقع شده است.
روستاهاي اطراف آن: تازه آباد،خروسه،خوشاب،سپهران ،كرجو،گرماش و نوره.
شغل مردمان: اغلب كشاورزي بصورت سنتي است دامداري هم به تعداد كم.
جمعيت: 1056نفر.
تعداد خانوار: 310 خانوار.
مقاطع تحصيلي: ابتدايي ، راهنمايي و دبيرستان (در رشته های محدود ).
ميزان باسوادي مردم: اكثر ميانسالها حداقل داراي مدرك ابتدايي و جوانها داراي مدرك راهنمايي ، ديپلم ، فوق ديپلم، كارشناسي و کارشناسی ارشد.
وضعيت آب و هوايي: كوهستاني، در بهار مناظري زيبا و دلنشين در تابستان گرم در پاييز فصل خزان و زمستاني برفي و نسبتا سرد دارد.
امكانات رفاهي موجود: 1- تلفن ثابت 2- برق 3- آب لوله كشي 4- داراي شبكه هاي تلویزيوني يك، دو، سه و استاني 5- خانه بهداشت 6- اجراي طرح هادي در قسمتهاي اصلي روستا 7- جاده آسفالت ۸- دفتر خدمات ارتباطی و پست بانک 9- کتابخانه 10- آنتن دهی موبایل.
نيازهاي مردم: 1- نبود سالن ورزشي (يكي از رشته هاي رزمی) 2- نا مناسب بودن زمين فوتبال 3- اجرا نشدن طرح هادی در کل روستا 4- استاندارد نبودن سیستم فاضلاب 5- نبود مرکز بهداشتی درمانی دارای پزشک دائمی.
وضعيت ساختمان: اغلب ساختمانها بصورت سنتي و قديمي است چند سالي است كه ساختمان سازي بهبود يافته است.
لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را از طریق نظرات وبلاگ یا به ایمیل iesaaabad@gmail.com برایمان بفرستید.
امکانات وب